הקשר בין הפרעות קשב וריכוז ועיכוב בגדילה

בסקר העדכני ביותר שנערך על ידי ה- CDC ((Centers for Disease Control והמחקר הלאומי לבריאות הילדים, 5.1 מיליון ילדים בארצות הברית סובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD). בקרב ילדים בגילאי 4-10 שנים, 1 מכל 15 ילדים אובחנו עם הפרעת קשב וריכוז (1). מבין ילדים אלה, 3.5 מיליון ילדים מקבלים טיפול תרופתי לטיפול בתסמיני הפרעות הקשב והריכוז שלהם.

סוגי התרופות המשמשות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז הם אמפטמין (אדרל) או מתילפנידאט (רטלין) שהם חומרים ממריצים במינון נמוך. תרופות נגד הפרעות קשב וריכוז יכולות להועיל לילדים אלו על ידי הרגעת ההיפראקטיביות שלהם והפחתת האימפולסיביות. עם היתרונות של התרופות, ישנן גם כמה תופעות לוואי שכיחות כמו בעיות שינה, ירידה בתיאבון, כאבי ראש, כאבי בטן, מצבי רוח ירוד, ועצבנות (2). השילוב של חוסר תיאבון, בעיות שינה וכאבי בטן עלול ליצור עיכוב בצמיחה. המצב מסתבך עוד יותר כאשר מדובר בילד בררן המטופל בהפרעות קשב וריכוז באמצעות תרופות- במקרה זה הבטחת צריכת התזונה של הילד יכולה להיות אתגר אמיתי.

תרופות להפרעות קשב וריכוז והיעדר תיאבון

ישנם גורמים רבים התורמים לגדילת הילד. לגנטיקה יש את ההשפעה הגדולה ביותר על גובהו של הילד, אך כדי שילדכם ימצה את פוטנציאל הגדילה הגנטי שלו יש לוודא כי הוא צורך תזונה עשירה בחלבון איכותי, דגנים מלאים, פירות וירקות, כלומר תזונה איכותית ומאוזנת.

כיצד להבטיח תזונה מספקת לילד המטופל בתרופות להפרעות קשב וריכוז

 1. וודאו כי הילד אוכל מנה איכותית לפני מתן התרופה בבוקר. אכילה לפני נטילת התרופה תסייע גם במאזן הקלורי היומי וגם תעזור בהתמודדות עם כאבי הבטן הנילווים לתרופה. חשוב שארוחה זו תהיה עשירה בחלבון – חלבון מספק את אבני הבניין לצמיחה. הימנעו ממתן חטיפים ודגני בוקר עתירים בסוכר.
 1. נסו פתרונות במרקם נוזלי למהלך היום עד שהשפעת התרופה מתפוגגת. לעיתים קרובות לילדים קשה לאכול אבל אין להם בעיה לשתות. במקרה כזה משקה חלב מועשר בחלבון יכול להיות תחליף טוב לארוחה בשעות בהן הילד נמצא תחת השפעת התרופה.
 1. כאשר השפעת התרופה מתפוגגת, וודאו כי ילדכם אוכל ארוחת צהריים מזינה המכילה חלבון איכותי, פחמימות וירקות. המשיכו להגיש ארוחות איכותיות ומזינות גם בהמשך היום עד הערב. הימנעו ממתן חטיפים וממתקים אשר אינם מספקים חלבון וויטמינים ומינרלים חשובים ומצד שני מכילים הרבה סוכר ושומן וסותמים את התיאבון. ילד שאוכל חטיפים וממתקים אוכל פחות אוכל מזין.

תרופות להפרעות קשב וריכוז ובעיות שינה

יש ילדים הסובלים מישנוניות כאשר הם נוטלים תרופות נגד הפרעות קשב וריכוז. עם זאת, חלק מהילדים סובלים מבעיות שינה בגלל הפרעות הקשב והריכוז שלהם, ותרופות יכולות למעשה לעזור להם לישון טוב יותר. שינה מספקת חיונית לגופם הגדל.

הורמון הגדילה פעיל מאד במהלך השינה, כאשר עיקר הפעילות שלו מתרחשת בתחילת מחזור השינה העמוק. מכאן נובעת החשיבות הגבוהה של הקפדה על הרדמות ושינה טובה של הילד (3). ההמלצה היא כי ילדים בגילאי 3-5 שנים ישנו 10-13 שעות ביום וילדים בגילאי 6-13 ישנו 9-11 שעות שינה בכל לילה על מנת לקדם צמיחה בריאה. בנוסף, אם ילדכם כבר סובל מעיכוב בגדילה, שינה מופרעת יכולה להחמיר את הבעיה (4).

במידה וילדכם סובל מהפרעות קשב וריכוז וסובל מבעיות שינה, הנה כמה טיפים שיעזרו:

 1. שגרה קבועה לפני השינה – זה יכול לעזור להניח את דעתם העמוסה
 2. הקפד שחדרו של הילד יהיה חשוך, שקט וללא הסחות דעת
 3. הימנע מזמן מסך ממושך לפני השינה
 4. הקפידו על פעילויות מרגיעות לפני השינה (קריאת סיפור) כדי להפחית מתח – השינה יכולה להיות מלחיצה עבור ילד שיש לו בעיות בהירדמות

הפרעות קשב וריכוז והתזונה של ילדכם

אמנם אין טיפול תזונתי או דיאטה ספציפית עבור הפרעות קשב וריכוז, אך חשוב לנהל את האתגרים התזונתיים שמגיעים עם הפרעת קשב וריכוז כדי למנוע חסרים תזונתיים. ישנן גישות הגורסות כי יש להימנע  ממזונות עתירי סוכר ואוכל מתועש. ישנם מחקרים התומכים בכך וכאלו שלא, אך גישה זו היא גישה בריאה בכל מקרה, כיוון שאוכל מתועש אינו מספק לילדך את כל הויטמינים, מינרלים וחלבון שהוא זקוק להם.

להלן כמה הנחיות לתזונה של ילדכם ה סובל מהפרעות קשב וריכוז:

 1. הימנע מעליות סוכר חדות בדם: עליות סוכר חדות בדם עלולות לגרום לילד עם הפרעות קשב וריכוז להיות עצבני, מצוברח ולחוץ. על ידי אכילת ארוחות המכילות חלבונים, דגנים מלאים וירקות, ללא תוספת סוכר, רמות הסוכר בדם של ילדכם ינוהלו טוב יותר וכתוצאה מכך הם ישפיעו לטובה על התנהגותו (5).
 1. טיפול במחסור בברזל: מחקרים מסוימים מראים כי יתכן שיש קשר בין מחסור בברזל לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. מחקר שנערך בשנת 2014 שבדק קשר זה, מצא כי רמות פריטין נמוכות בסרום היו נפוצות יותר בקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. בנוסף, תוסף ברזל הוכיח כמסייע בשיפור היכולת הקוגניטיבית ותורם שיפורים קטנים לצמיחה. עליך לדבר עם רופא הילדים של ילדך לפני שתיתן לילדך תוספי ברזל (6,7,8).

 

 1. תוסף עם אומגה 3: מחקר רנדומלי שבחן מתן אומגה 3/6 לעומת פלצבו, הראה כי חלק מהילדים שטופלו בתוספי אומגה 3 הראו שיפור בתסמיני הפרעות קשב וריכוז שלהם לאחר 6 חודשים של טיפול. אמנם יתכן שלא כל הילדים יגיבו באופן דומה, אך ישנם יתרונות גדולים אחרים של תוספי אומגה 3 (9).
 2. דיאטה מאוזנת: חשוב להדגיש כי בסופו של יום, הדגש בתזונת הילד צריך להיות על צריכת קלוריות מספקת המורכבת מחלבונים איכותיים, דגנים מלאים, פירות וירקות. אם ילדכם אכלן בררן או שאינו מתגבר בקלות על חוסר התיאבון שלו, ניתן להיעזר בהעשרות תזונתיות עתירות קלוריות, חלבון, ויטמינים ומינרלים. מומלץ להיוועץ בדיאטן/ית ילדים לגבי התאמת ההעשרה הנכונה ביותר עבור ילדך.

עזרה תזונתית לילד עם הפרעות קשב וריכוז יכולה להיות אתגר גדול מאוד. היעזרו באסטרטגיות אלו על מנת לשפר את צריכת המזון של ילדכם ולאפשר לו צריכה תזונתית נאותה שתקדם את צמיחתו.

 

מקורות:

 

1. U.S. Centers for Disease Control and Prevention. Key Findings: Trends in the Parent-Report of Health Care Provider-Diagnosis and Medication Treatment for ADHD: United States, 2003–2011. 2014.

2. Boorady R. Side Effects of ADHD Medication: What to look for, and how to handle them. Child Mind Institute.

3. Norton A. ADHD Medications Linked to Sleep Problems in Kids: Review of studies finds drugs like Ritalin, Adderall may create sleep woes for some. Health Day. 2015.

4. National Sleep Foundation. National Sleep Foundation Recommends New Sleep Times.Nationalsleepfoundation.org. 2015.

5. Newmark S. The ADHD Food Fix. ADDitude: Inside the ADHD Mind. 2011.

6. Bener A, Kamal M, Bener H, Bhugra D. Higher Prevalence of Iron Deficiency as Strong Predictor of Attention Deficit Hyperactivity Disorder in Children. Annals of Medical and Health Sciences Research. 2014;4(Suppl 3):S291-S297. doi:10.4103/2141-9248.141974.

7. Low M, Farrell A, Biggs BA, Pasricha SR. Effects of daily iron supplementation in primary-school-aged children: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. CMAJ 2013; 185:E791 – E802.

8. Baumgartner J, Barth-Jaeggi T. Iron interventions in children from low-income & and middle-income populations: benefits and risks. Curr Opin Clin Nutr MetabCare 2015; 18:289 – 294.

9. Johnson, M., S. Ostlund, G. Fransson, B. Kadesjo, and C. Gillberg. “Omega-3/Omega-6 Fatty Acids for Attention Deficit Hyperactivity Disorder: A Randomized Placebo-Controlled Trial in Children and Adolescents.” Journal of Attention Disorders, vol. 12, no. 5, 2009, pp. 394-401.

גלילה לראש העמוד