חוסר תאבון כתוצאה מטיפולים כימותרפיים והקרנות

מחלת הסרטן והטיפולים הנלווים אליה עלולים לפגוע ביכולת האכילה של המטופל מסיבות מגוונות: בחילות, הקאות, כאבים חזקים, בעיות במערכת העיכול (שלשולים או עצירות, כאבי בטן) או אפילו בגלל חרדות ודכאון.

סיבות אחרות לירידה בתאבון או ביכולת האכילה הן פגיעה בחלל הפה או במערכת העיכול בעקבות הטיפולים. מצב זה נגרם לעיתים קרובות בשל הקרנות לאזור הראש והצוואר, אך גם בשל התפתחות פטרת בחלל הפה בשל פגיעה במערכת החיסון.

בכל המקרים האלו חשוב למצוא פתרון תזונתי שיאפשר אספקה תקינה של רכיבי המזון לגוף על מנת לשמור על מצב תזונתי ורפואי תקין. מכיוון שיכולת האכילה במקרים אלו היא לרוב מצומצמת מאד, חשוב להקפיד על כמה כללים:

1. אכילה של ארוחות קטנות ותכופות.

2. הקפדה על אכילה של מזונות עשירים המכילים הרבה קלוריות וחלבון בנפח קטן.

3. הקפדה על מרקם מזון מתאים, בעיקר כאשר יש קושי בלעיסה ובליעה.

4. מעקב אחר האכילה היומית במטרה לשמר אכילה תקינה.

על מנת להצליח ליישם את המלצה מספר 2 ולקבל מספיק קלוריות וחלבון גם בנפח ארוחה קטן, מומלץ להיעזר באבקות העשרה. היתרון הגדול של אבקות העשרה על פני מזון רפואי נוזלי הוא שניתן להכניס את האבקה לתוך המזון שהאדם רגיל ואוהב לאכול.

אנשים הנמצאים בטיפולי כימותרפיה לעיתים קרובות סובלים מבחילות והקאות והם רגישים מאד לריחות וטעמים. במקרים אלו, מטופלים רבים נעזרים באבקות בטעם נייטרלי אותן הם מכניסים למזון שהם מסוגלים לאכול. האבקות השכיחות ביותר במקרים אלו הן “הדסה לאנצ’ או הדסה לאנצ’ פלוס” שהן אבקות פרווה אותן ניתן להכניס לאוכל מבושל כמו פירה, מרק, רוטב ועוד. אבקה נוספת היא “הדסה שייק נייטרלי” שהיא אבקה חלבית ומתאימה מאד להוספה לדייסה, חלב, יוגורטים ומעדי חלב.

את האבקות ניתן להכניס גם לעוגות, פנקייקים, לביבות ועוד ובכך לאפשר לחולה להנות מהאוכל מחד ולצרוך מספיק קלוריות וחלבון מאידך.

בשל מורכבות המצב הרפואי חשוב להיוועץ בתזונאים קליניים אשר יוכלו להמליץ על האבקה המתאימה ביותר עבור המטופל.

גלילה לראש העמוד