ילד נמוך קומה

ילדים והורים רבים מוטרדים מהגובה הנוכחי של הילד שלהם ומהגובה הסופי אליו יגיע. הגורם החשוב ביותר המשפיע על קומתו הסופית של הילד הוא הגורם התורשתי. אולם, הגדילה מושפעת מגורמים נוספים רבים, ביניהם מצבו התזונתי של הילד, מצבו הבריאותי הכללי והמערך ההורמונלי שלו. כלומר, מהלך הגדילה של הילד מהווה מדד חשוב למצבו הבריאותי ולכן חשוב לעקוב אחר רצף הגדילה של הילד לאורך זמן.

במידה והילד נשאר על אחוזון קבוע בעקומות הגדילה נוכל להתייחס לגדילתו כתקינה, אולם במידה והילד ירד מהאחוזון שהיה בו לאורך זמן לאחוזון נמוך יותר, למשל ירד מאחוזון 50 לאחוזון 10, משמע שהוא שבר אחוזונים ולכן יש להניח כי קיימת סיבה לכך. זה עדיין לא מעיד בהכרח על בעיה בריאותית, אך חשוב לבדוק את הגורמים שהובילו לכך.

לצורך מעקב אחר גדילתו של הילד משתמשים במספר פרמטרים על פיהם בודקים את מהלך הגדילה שלו. המעקב כולל משקל, גובה והיקף ראש (בגיל הינקות). הנורמה היא בין אחוזון 3 לאחוזון 97, כאשר אחוזון 3, משמעותו כי 3% מהילדים נמצאים מתחת לגובה זה ואילו אחוזון 97 משמעותו כי 3% מהילדים גבוהים מגובה זה. במידה והילד נמצא מתחת לאחוזון 3% מדובר בעיכוב בגדילה.
הורמונים הם חומרים המופרשים בגוף מאיבר מסוים, הנקרא בלוטה, ומשפיעים על איברי מטרה במקום אחר בגוף. קיים מספר רב של הורמונים המשתתפים בתהליך הגדילה, כמו הטירוקסין המופרש מבלוטת התריס, הורמוני המין המופרשים מהאשכים ומהשחלות, הורמונים אנדרוגניים המופרשים מבלוטת האדרנל ועוד. ההורמונים החשובים ביותר בתהליך הגדילה, הפועלים מהינקות ועד השגת הקומה הבוגרת, הם הורמון הגדילה(Growth Hormone) והורמוני בלוטת התריס.

שינוי באחוזונים מקובל בתקופת הינקות. תינוק שנולד ארוך ושמנמן יכול להפוך לתינוק רזה ונמוך במהלך השנה הראשונה לחייו, ולהפך, תינוקות שנולדו במשקל נמוך יכולים להדביק את הפער, ובגיל שנה-שנתיים להפוך לתינוקות גבוהים ומלאים. שינויים באחוזוני אורך ומשקל בתקופה זו מבטאים את הניתוק מהשפעת הגורמים התוך-רחמיים ואת התחלת השפעת גורמי הגדילה העצמיים של התינוק על גדילתו.

מעבר לתקופה זו ועד תחילת תהליך ההתבגרות ילדים גדלים באופן עקבי לאורך אחוזון מסוים או במרווח בין שני קווי אחוזון סמוכים (למשל, בין אחוזון 25% לאחוזון 50%). ירידות או עליות חדות באחוזוני משקל או גובה מוגדרות כשבירת אחוזונים. שבירת שתי עקומות אחוזונים מדאיגה ומחייבת בירור. עלייה מעל אחוזון 97 או ירידה מתחת לאחוזון 3 מחייבות אף הן בירור.

בכל מקרה שהגדילה איננה תקינה, היא מחייבת בדיקה על מנת לאבחן את מקור הבעיה. עיכוב בגדילה יכול להגרם בעקבות מחלה כגון בעיה בתפקוד בלוטת התריס, צליאק, מחלות של המעי, אנמיה ועוד. במידה ונשלל קיום של מחלה היכולה להוות גורם לעיכוב בגדילה, ניתן לערוך ברור לגבי חסר בהורמון הגדילה. במקביל לתהליך הברור הרפואי חשוב לבצע אבחון תזונתי מקיף, כיוון שתזונה לקויה יכולה להיות הגורם לעיכוב בגדילה.

החודשים הראשונים לחיי התינוק הם התקופה שבה קיימת הרגישות הגדולה ביותר להפרעה תזונתית, אך הפרעה תזונתית יכולה לגרום פגיעה בשגשוג אצל ילדים בכל גיל. בנות ובנים – הסובלים מהפרעות אכילה וממשקל גוף נמוך מאחרים בתהליך התבגרותם – גדילתם מואטת ואף נעצרת, וללא טיפול אינטנסיבי ושיקום תזונתי יעיל הם צפויים להישאר נמוכים מהצפוי על-פי הגנטיקה המשפחתית. גם ילדים ומתבגרים הסובלים ממחלות כרוניות, הכרוכות בבחילות ובחוסר תיאבון, יסבלו מתופעה דומה אם לא יזכו להתערבות יעילה.

מחקרים רבים הראו כי להרכב התזונה יש השפעה חשובה על תהליך הגדילה, וכי גיוון המזון קשור בירידה בסיכון לקומה נמוכה. מחסור ברכיבי תזונה החיוניים לגדילה על בסיס קבוע עלול להוביל לעיכוב בגדילה. על מנת לקיים גדילה תקינה יש צורך בתזונה המספקת מספיק קלוריות, חלבון, ברזל, סידן, אבץ, וויטמיני A, C, D.

ילדים בעלי קומה נמוכה הם במקרים רבים אכלנים בררנים ואוכלים מעט יחסית לצרכים התזונתיים המומלצים לבני גילם. הורים רבים נוטים לכן לאפשר לילד תזונה העשירה בשומן, חטיפים, ממתקים ושתייה מתוקה, “העיקר שיקבל קלוריות”. חשוב שההורים יפעלו להקניית הרגלי אכילה בריאים אצל הילד ולאספקת הצרכים התזונתיים (אבות מזון, ויטמינים ומינרלים) שיתמכו בגדילה. במידה ובכל זאת לא מצליחים לספק לילד את כל רכיבי התזונה החיוניים, ניתן להיעזר בפורמולת PRO-UP המכילה את כל רכיבי המזון החיוניים לגדילה והוכחה במחקר מבוקר בבי”ח שניידר כמשפרת מדדי גדילה.

לסיכום, המלצה להורים: לעקוב בצורה מסודרת ועקבית אחרי הגדילה של ילדיהם (היקף ראש, גובה ומשקל). לעשות זאת אחת לשנה ובמקביל לדאוג לתזונה איכותית ומגוונת לילדים המבוססת על מזון טרי וממעיטה במזון תעשייתי, חטיפים וממתקים שהם דלים בויטמינים, מינרלים וחלבון איכותי. במידה והילד בררן ו/או שתזונתו אינה איכותית, חשוב להתייעץ עם דיאטן/ית ילדים ולבצע השלמות תזונתיות חיוניות.

גלילה לראש העמוד