מהו עיכוב בגדילת ילדים בריאים

מהו עיכוב בגדילת ילדים בריאים? מי הגורמים הרפואיים המטפלים בעיכוב בגדילה?
עיכוב בגדילה בקרב ילדים מוגדר כמצב שבו אחוזוני הגדילה נמוכים מהממוצע. מדובר באבחנה רפואית המתקבלת על ידי הרופא/ה המטפל/ת.
ככל שהזמן עובר ונוצר פער משמעותי יותר בגובה הילד/ה ביחס לבני גילו ההורים פונים לרופא/ה המטפל/ת בניסיון לברר האם ישנה סיבה רפואית לעיכוב בגדילה. ישנן מגוון סיבות היכולות להוביל למצב זה.
מבין הסיבות האפשריות יתכנו מחלות כרונית או לחלופין, חוסר תיאבון ללא ממצא רפואי של הילד/ה. במידה ואובחנה בעיה ראשונית הגורמת לעיכוב בגדילה (כגון מחלת הצליאק שבה יש תת ספיגה), הטיפול הינו טיפול ראשוני בבעיה עצמה ומעקב אחר התקדמות הגדילה במסגרת הטיפול במחלה או בתסמונת. במידה והמקור לעיכוב בגדילה הינו חוסר תיאבון ללא רקע אורגני ונמצא שנפחי האכילה מצומצמים, הטיפול יתמקד בשיפור צריכת המזון תוך מעקב האם חל שיפור גדילה אצל ילדים במסגרת הטיפול עם השינויים בתפריט היומי. יש להקפיד על תפריט עם דגש על כמות קלורית גבוהה וריכוז גבוה של חלבון ממקור איכותי על מנת לסייע לגוף להשלים חסרים תזונתיים שהובילו מלכתחילה לעיכוב בגדילה.

בהתאם להמלצת רופאי המשפחה מפנים את הילדים בחלק מהמקרים לבירור אצל רופאים מומחים כגון אנדוקרינולוגים ולעיתים אם הרופאים הסבורים כי יתכן ומדובר בתזונה לא מספקת, הם מפנים לדיאטנים על מנת לברר האם דרושה תמיכה תזונתית בטיפול בעיכוב בגדילה.

אם ממצאי הבירור הרפואי מצביעים על צורך בהתערבות תזונתית בשל אחוזי גדילה נמוכים מופנים ההורים לעיתים לשלב בתפריט היומי פתרונות העשרה תזונתית לילדים במידה ולא מצליחים להעשיר את התפריט היומי במזון די הצורך על מנת להשלים את הפערים התזונתיים. במצבים אלו ההורים מופנים לנסות ולתת תוסף תזונה לילדים רזים על מנת לשפר את הריכוז הקלורי בתזונת הילדים מתוך הבנה שילדים המקבלים תמיכה תזונתית של תכשיר העשרה כזה אמורים לממש את פוטנציאל הצמיחה שלהם.

הורים מחפשים פתרונות ומבררים על תוסף גדילה או תוסף תזונה לילד נמוך. כאשר מחפשים פתרון, כדאי שזה יהיה פתרון בדוק ומגובה מחקרית. פרו אפ (PRO UP) הינו מוצר העשרה חלבי שנבדק במרכז רפואי שניידר על ילדים בריאים עם עיכוב בגדילה (אחוזון גובה מתחת ל 10 ואחוזון משקל מתחת ל 10) לקריאה נוספת על הפרו אפ לחצו כאן

גלילה לראש העמוד