תזונה מקדמת גדילה תקינה לילדים העוסקים בספורט

תהליכי הגדילה מלווים את ילדינו מרגע היוולדם ועד סוף תקופת הגדילה. סיום תקופת הגדילה אינו קבוע והוא משתנה בין בנים ובנות ובין אנשים שונים. ישנם ילדים שיסיימו את צמיחתם לגובה כבר בתחילת גיל ההתבגרות וכאלו שעוד ימשיכו לצמוח לגובה גם בתקופת הצבא.  אולם הצמיחה לגובה אינה המדד היחיד של גדילה. בזמן הגדילה נבנים תאי הגוף השונים: מסת העצם, מסת השריר, נפח הדם עולה ונוספים תאי דם ועוד. גם נער/ה אשר סיימו לצמוח לגובה עדיין נמצאים בתהליכי גדילה ולכן ישנה חשיבות רבה להמשיך ולהקפיד על תזונתם. לרוב, שיא מסת השריר יהיה רק בשנות ה-20 ולכן ספורטאים רבים נמצאים בשנים אלו בשיא הקריירה הספורטיבית שלהם.

ילדים העוסקים בספורט אינטנסיבי (מעל ל-3 אימונים בשבוע) נמצאים במצב מאתגר מבחינה תזונתית: עליהם להצליח לאכול מספיק רכיבי מזון חיוניים אשר יאפשרו גם גדילה תקינה וגם התקדמות בספורט, כלומר בניית מסת שריר.

מדוע מדובר באתגר? כיוון שמצד אחד הם מוציאים יותר אנרגיה מילד אחר בגילם ולכן צריכים לאכול יותר, ומצד שני יש להם פחות זמן פנוי לאכול כיוון שהם באימונים. מצב זה יוצר לא פעם פער בין הוצאת האנרגיה והכנסת האנרגיה של הילד הספורטאי. במידה ופער זה מתמשך לאורך זמן, הוא עלול לגרום לחוסר התקדמות מבחינה ספורטיבית ואף לעיכוב בגדילה.

על מנת למנוע צריכת מזון נמוכה מידי בקרב ילדים העוסקים בספורט, חשוב להקפיד על כמה עקרונות:

  1. ארוחת בוקר – חשוב להרגיל את הילד לאכול ארוחת בוקר לפני צאתו לבית הספר. מעבר לכך שמחקרים רבים מצביעים על כך שארוחת הבוקר משפרת את היכולות הקוגניטיביות של הילד בביה”ס, חשוב לנצל את הזמנים בהם הילד פנוי לאכילה על-מנת לצרוך רכיבי מזון חיוניים כגון חלבון ופחמימות מורכבות.
  2. ארוחות ביניים – חשוב לצייד את הילד באוכל להפסקות בביה”ס כך שכל שעתיים-שלוש יאכל אוכל מזין כגון כריכים עם גבינות/ביצה/פסטרמה/טונה או אוכל מבושל מהבית. חשוב לשלב פירות וירקות על מנת שהוא יקבל גם ויטמינים ומינרלים חיוניים. מומלץ לא להסתמך על הקפיטריה בביה”ס, אלא אם אתם יודעים בוודאות שהילד יקנה מזון איכותי ולא חטיפים וממתקים.
  3. מים – חשוב לצייד את הילד בבקבוק מים ולוודא שהוא אכן שותה. ספורטאי שמגיע מיובש לאימון פוגע ביכולות שלו במהלך האימון.
  4. אכילה סביב האימון – כדי להתאים את האכילה של הילד סביב האימונים כדאי להתייעץ בתזונאי/ת ספורט. סוג המזון ותזמון האכילה משתנים בין ענפי הספורט השונים, משך האימון, עצימות האימון וזמן ההגעה הביתה מהאימון. ילד שמתאמן רחוק מהבית – חשוב שיצטיד באוכל לסוף האימון ולא יחכה עד ההגעה הביתה, בעיקר אם האימון היה ארוך וקשה או שהוא מסתיים בערב.
  5. העשרות תזונתיות – בני נוער רבים חשופים במסגרות השונות לצריכת אבקות מסוגים שונים. רבים מהם מעוניינים להתחיל לצרוך אבקות אלו “כי זה מה שכולם עושים”. מומלץ להיוועץ בתזונאי/ת ספורט לפני התחלה בשימוש באבקות. ישנם סוגים רבים של אבקות העשרה ולא כולן מתאימות לכל גיל ולא כולן איכותיות מבחינת הרכיבים שלהם או מיועדות לנערים ונערות צעירים. במקרים בהם צריכת המזון נמוכה מדי,  ייתכן והתזונאי/ת ספורט ימליצו על שימוש באבקת העשרה עתירת קלוריות. בקרב ילדים ובני נוער לרוב לא מדובר על אותן אבקות שנמצאות בחדרי הכושר או על מדפי החנויות, אלא באבקות שהרכבן התזונתי מיועד לילדים ובני נוער. התזונאי/ת ידעו להמליץ על האבקה המתאימה ביותר בהתאם למצב: חוסר התקדמות בספורט, עיכוב בגדילה, חוסר עליה במשקל ועוד.

ילדים הנוטלים תרופות להפרעות קשב וריכוז יסבלו לעיתים קרובות מחוסר תיאבון בזמן השפעת התרופה. מצב זה מאתגר עוד יותר כאשר מדובר בילד ספורטאי, כיוון שזמן האכילה הפנוי שלו מצטמצם עוד יותר. על מנת להתגבר על זה, ננסה לתת לילד פתרונות תזונתיים עתירי קלוריות וחלבון בשעות בהם הוא מסוגל לאכול ואינו נמצא באימון, כך שבמעט המזון שהוא צורך מזון הוא יצליח בכל זאת לענות על צרכיו התזונתיים. גם במקרה זה יש להיוועץ עם תזונאי/ת ספורט שיוכל להמליץ על הפתרון הנכון ביותר בהתאם למכלול הנתונים של הילד.

תקופת הגדילה היא ארוכה ומשמעותית ועבור ילדים העוסקים בספורט היא עשויה להיות מאתגרת מבחינה תזונתית. במידה וההורים חושדים כי קיימת בעיה בצריכת המזון של הילד חשוב להיוועץ בתזונאים קליניים מוסמכים אשר ידעו לאבחן את המצב ולמצוא את הפתרונות האידיאליים. חשוב לזכור כי הילד הוא ילד, ולכן אין להתייחס אליו מבחינה תזונתית כאל מבוגר. כלומר, פתרונות תזונתיים שטובים עבורנו, ההורים, אינם בהכרח הפתרון הנכון עבור ילדינו. חשוב להתייעץ באנשי מקצוע מוסמכים ולהיות במעקב.

 

גלילה לראש העמוד