תקציר מחקר PRO UP

תקציר: השפעת פורמולה תזונתית על גדילת ילדים נמוכי קומה ורזים:
סיכום תוצאות מחקר אקראי-מבוקר וכפול סמיות.

דר’ יעל לבנטל 1,2 , דר’ מיכל יעקובוביץ’-גוון 1, פרופ’ ליאורה לזר 1,2 , פרופ‘ שלומית שליטין 1,2 , ד“ר אריאל טננבאום 1, פרופ’ רענן שמיר 2,3 , פרופ’ משה פיליפ1 המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת ע”ש ג’סי צ’ ושרה לאה שפר, המרכז הארצי לסוכרת נעורים, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל, פ”ת; 2 בית הספר לרפואה ע”ש סאקלר, אונ’ ת”א; 3 המכון .1,2 לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל, פ”ת.

רקע ומטרות: תזונה מאוזנת עם תכולה קלורית מספקת היא חיונית לגדילה מיטבית. ילדים נמוכי קומה ורזים מאופיינים לעיתים קרובות כ”אכלנים בררנים” ובעלי תיאבון ירוד, ילדים אלו מתקשים למלא את הצרכים התזונתיים הנחוצים למיצוי מלוא פוטנציאל הגדילה.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעה של פורמולה בילדים BMI – תזונתית חדשה על מדדי גדילה (גובה ומשקל) ובריאים נמוכי קומה ורזים לגילם.

שיטות: המחקר תוכנן כמחקר אקראי וכפול סמיות הנמשך שישה חודשים וכולל שלושה ביקורי מחקר. השתתפו 200 ילדים ( 100 בקבוצת הפורמולה התזונתית ו 100- בקבוצת הפלצבו) בגילאי 3-9 שנים, מתוכם 149 בנים. המשתתפים התבקשו לשתות את תכשיר המחקר כל ערב, לאחר ארוחת הערב.

תקציר: במהלך כל ביקורי המחקר נמדדו גובה ומשקל של הילדים הורי הילדים התבקשו למלא יומני אכילה של שלושה .BMI וחושב ימים בשבוע לפני כל ביקור, וכן למלא טבלה יומית של מידת הצריכה של תכשיר המחקר לכל אורך המחקר.

תוצאות: שתי הקבוצות (הפורמולה והפלצבו) היו דומות בגיל, בנתונים האנתרופומטריים ובהתפלגות המגדרית בתחילת. ( המחקר. את תקופת המחקר השלימו 171 ילדים ( 85.5% בקרב “צרכנים טובים” של תכשיר המחקר (צריכה של לפחות 50% מהמנה היומית המומלצת) בקבוצה שצרכה את הפורמולה (לעומת פלצבו), חלה עלייה מובהקת הן בסטיות התקן של הגובה והן בסטיות התקן של המשקל (height-SDS) (p<0.001) לעומת “צרכנים גרועים” וקבוצת ,(weight-SDS) (p=0.005) הפלצבו.

לא נמצא הבדל מובהק בין הקבוצות בשינוי כלומר הגדילה באה לידי ביטוי בגובה אך לא ,BMI-SDS- בבהשמנה. בקבוצת הילדים שצרכו את הפורמולה נמצאו מתאמי מנה-תגובה מובהקים סטטיסטית בין כמות הפורמולה שנצרכה לבין העלייה בסטיות התקן של הגובה (r=0.44, p<0.001). ושל המשקל (r=0.35, p=0.002).

מסקנות: התערבות תזונתית באמצעות הפורמולה התזונתית החדשה היא אסטרטגיה יעילה ובטוחה לשיפור הגדילה (גובה ומשקל) בילדים בריאים נמוכי קומה ורזים.

אופן השימוש: לערבב היטב 4 כפות מדידה (כ 85- גרם) עם כוס חלב או מים ( 200 מ“ל), עד לקבלת מרקם אחיד ולהגיש, אפשר להשתמש בבלנדר. ניתן להוסיף כאבקת העשרה לתוך: גבינה לבנה, מעדני חלב, דייסה ורסק פירות.

Reference:
Yael Lebenthal, MD; Michal Yackobovitch-Gavan, PhD; Liora Lazar, MD; Shlomit Shalitin, MD; Ariel Tenenbaum, MD; Raanan Shamir, MD; Moshe Phillip, MD. Effect of a Nutritional Supplement on Growth in Short and Lean Prepubertal Children: A Prospective, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. The Journal of Pediatrics. Volume 165, Issue 6, December 2014, Pages 1190–1193.e1

גלילה לראש העמוד